Vykdomas monitoringas:

Kita informacija:


© Rokiškio rajono
savivaldybės administracija, 2015

Pradžia >> Naujienos

Naujienos

Deginti atliekas krosnyse pavojinga

Aplinkos oro tarša turi didėjimo tendenciją šaltuoju metų laiku. Dėl šios priežasties identifikuojami oro teršalų koncentracijų viršijimai visoje Lietuvoje. Aplinkos oro kokybei įtakos turi ir prasidėjęs šildymo sezonas. Individualių namų savininkai šildymui naudoja įvairų, ne visada tinkamą kurą, todėl į aplinką išmetama didesni kiekiai teršalų. Ypatingai tarša jaučiama atšalus orams ir esant nevėjuotiems orams, teršalai sunkiai išsisklaido, kaupiasi. Didesnė oro tarša būna miesto teritorijose, kuriose dominuoja autonominiu šildymu aprūpinti individualieji gyvenamieji namai. Brangstant kurui, namų šeimininkai renkasi pigesnį kurą, kartais šildymui naudoja įvairias atliekas.

Individualių namų gyventojams primename, kad pagal Lietuvos Respublikos aplinkos oro apsaugos įstatymo 20 str. 2 p. yra draudžiama deginti atliekas, išskyrus atvejus, kai jos deginamos specialiai tam skirtuose įrenginiuose.

Individualių namų krosnyse deginant atliekas išsiskiria anglies monoksidas, anglies dioksidas, įvairūs azoto oksidai. Taip pat mažesni kiekiai, bet ypatingai nuodingų teršalų, tokių kaip: benzenas, stirenas, formaldehidai, dioksinai, sunkieji metalai (švinas, arsenas, gyvsidabris) ir kt. Deginant atliekas namuose, degimas dažniausiai vyksta santykinai žemoje temperatūroje, kur yra nedidelis kiekis deguonies, o dūmų, kuriuose gausu teršalų, susidaro daug. Šildant patalpas kietuoju kuru dalis dūmų lieka namuose, o deginant nekokybišką kurą dūmuose esančiais teršalais, toksinais kvėpuoja ir namo gyventojai. Dūmai, kurie susidaro deginat atliekas yra nuodingi ir pavojingai sveikatai, ypatingai tai kenkia vaikams, nėščioms moterims, vyresnio amžiaus žmonėms, asmenims sergantiems astma ir kitomis respiratorinėmis ligomis, paūmėja šių ligų simptomai.

Rekomendacijos individulių namų gyventojams:

·         Pagrindinės rekomenduojamos kieto kuro rūšys: natūrali mediena (briketai, granulės ir kt.), anglys, durpės, gamtinės dujos;

·         Draudžiama deginti įvairias atliekas;

·         Rekomenduojama kasmet patikrinti namo šildymui naudojamus įrenginius – krosnis, židinius, dūmtraukius, įvertinti savo būsto ventiliacinės sistemos efektyvumą. Patikrinti ar šildymo įranga tinkamai paruošta naudojimui;

·         Rekomenduojama prieš šildymo sezoną išvalyti kaminus, pašalinti susikaupusius suodžius.

Todėl dar kartą primename, kad deginti atliekas yra PAVOJINGA GYVYBEI !